اخبار و مقالات

شات قهوه

شات قهوه

شات قهوه

شات قهوه، دقیقا معادل یک لیوان یا استکان چای، در اندازه ای مشخص است. قهوه به مقدار لازم، داری کافئین محرکی است که باعث تسریع در سیستم عصبی مرکزی از جمله مغز می شود. هم چنین شات قهوه به سادگی کافئین موجود در دانه قهوه سیاه رنگ را به نوشیدنی شما اضافه می کند تا احساس بیداری، انرژی و هوشیاری داشته باشید. از همین رو پیشنهاد می شود به شکلِ درست استفاده از این نوشیدنی، توجه ویژه شود.

شات چیست ؟

شات یک کلمه انگلیسی است که در فرهنگ فارسی وارد شده و معانی و کاربردهای متعددی دارد. حتما تا به حال در کافه ها شنیده اید که می گویند یک شات قهوه اسپرسو یا در آتلیه های عکاسی تعداد عکسی که می گیرند را با واحد شات مشخص میکنند. اما معنی کلی شات به چیزی گفته می شود که بسیار سریع انجام می پذیرد.

شات قهوه چیست؟

شات قهوه

معنای شات در کافه‌ها به نوشیدن مقدار کمی از یک نوشیدنی به صورت سریع اشاره دارد که در لیوان‌های کوچک شیشه‌ای سرو می‌شود. این لیوان‌ ها نیز به نام لیوان شات شناخته می‌شوند. لیوان شات یک لیوان کوچک است که در ابتدا برای نگهداری یا اندازه‌ گیری نوشیدنی طراحی شده است. نوشیدنی‌ ای که در یک لیوان شلیک سرو می‌شود و معمولاً به سرعت مصرف می‌شود، ممکن است به عنوان “شلیک” نیز شناخته شود.

هر شات قهوه چند گرم است

می‌خواهیم به سوال اینکه هر شات قهوه چند گرم است، پاسخ دهیم. با ادامه مقاله همراه باشید تا به دقت مقدار هر شات را بشناسید. به طور سنتی، یک اسپرسو تک شات از یک پایه اسپرسو ۷ گرمی استفاده می‌کند و تقریباً ۳۰ میلی‌لیتر اسپرسو تولید می‌کند (حدود ۱ اونس مایع). توزین شلیک یک عمل نسبتاً جدید است، بنابراین باریستا های بیشتر در ۸۰ سال گذشته یا با استفاده از بینایی خود برای تشخیص پایان شلیک استفاده کرده‌اند.

در حالی که بسیاری از فروشگاه‌ های تخصصی در سراسر جهان برای تهیه قهوه اسپرسو از ۱۶ تا ۱۹ گرم قهوه استفاده می‌کنند. میزان مایع تولید شده در حدود ۳۲-۳۸ گرم است. کافه‌ های سنتی ایتالیا تنها حدود ۷ گرم قهوه برای تهیه اسپرسو استفاده می‌کنند، بنابراین یک اسپرسو حدوداً ۲۱ گرم تولید می‌شود.

دبل شات اسپرسو چند گرم است ؟

برای دو شات اسپرسو، می‌توانید بین ۱۸ تا ۲۱ گرم قهوه را در سبد خرد کنید. انتخاب یک آسیاب مناسب برای دستیابی به عکس برداری متعادل و لذیذ اسپرسو بسیار اهمیت دارد. ممکن است لازم باشد تنظیمات ظرافت آسیاب را کمی تغییر دهید. به طور کلی، سنگ‌ زنی باید به طور کامل بهینه باشد.

شات قهوه چیست؟

شات قهوه

حجم آب برای هر شات باید ۱ اونس باشد. بنابراین هنگامی که ضربه دوتایی شما به ۲ اونس رسید ، ضربه را متوقف کنید و تایمر خود را بررسی کنید. زمان پخت ایده آل که به دنبال آن هستید بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه است. اگر خیلی طولانی یا خیلی کوتاه کار می کنید، آسیاب، دوز و فشردگی را بررسی کنید، سپس آن را متناسب تنظیم کنید.

اسپرسو از نظر ترکیب فنی دارای مقدار بیشتری کافئین است. اما هیچ کس تنها یک اونس قهوه مصرف نمی‌کند. بیشتر اوقات حداقل ۸ اونس قهوه می‌خواهید و این معمولاً معادل ۹۵ تا ۱۲۸ میلی‌گرم کافئین است. به عنوان مثال، در استارباکس، یک اسپرسو حاوی ۷۵ میلی‌گرم کافئین دارد. یک فنجان قهوه Pike Place به حجم ۸ اونس (که برشته شده است) حدوداً ۱۵۵ میلی‌گرم کافئین دارد.

برای آشنایی و خواندن مطالبی در مورد کوکسا کلیک نمایید.

مقدار قهوه برای یک شات اسپرسو

در گذشته، عملکرد اسپرسو بر حسب حجم و به واحد میلی لیتر (میلی‌لیتر) اندازه‌ گیری می‌شد. اما در ۱۰ سال اخیر، باریستاها بیشتر و بیشتر از مقیاس‌ ها و اندازه‌ گیری عملکرد بر حسب وزن (گرم) استفاده می‌کنند. مزیت اندازه‌گیری بر حسب وزن دقت بیشتری دارد، زیرا حجم قهوه شما به تازگی بودن رست بستگی ندارد، به عکس اندازه‌گیری بر حسب حجم.

عملکرد اغلب در رابطه با دوز گزارش می شود به عنوان مثال ۱: ۲ ، به این معنی که با دوز ۲۰ گرم عملکرد شما ۴۰ گرم خواهد بود. استفاده از آب بیشتر در هر دوز باعث اسپیر شدن اسپرسو می شود (ضعیف تر می شود). استفاده از آب کمتر از دوز باعث تقویت قهوه اسپرسو می شود.

من پیشنهاد می کنم دستور العمل های تهیه را با نسبت ۱: ۲ شروع کنید. متوجه شدم که اسپرسو با نسبت ۱: ۲ هنوز هم به طرز دلپذیری قوی است، اما نه خیلی قوی برای طعم تمام تفاوت های ظریف. نسبت ۱: ۱.۵ می تواند اسپرسو را بسیار قوی و محکم کند، که تمام طعم دهنده های خوبی را که قهوه می دهد پنهان می کند. با برخی از قهوه ها، ممکن است عاقلانه باشد که ۱: ۲.۵ بروید تا کمی قدرت کاهش یابد و قهوه بیشتر باز شود.

نحوه ساخت لاته بدون دستگاه اسپرسو ساز

اگر از طعم لاته لذت می‌ برید ولی فکر می‌کنید برای تهیه آن در خانه به دستگاه احتیاج دارید، می‌توانید این روش ساده برای تهیه چای لاته خانگی کف‌ دار و خوشمزه را امتحان کنید. این مراحل سریع باعث می‌شود که در کمتر از ۱۰ دقیقه چای لاته خود را در خانه و بدون نیاز به دستگاه در یک ظرف مورد علاقه‌ تان سرو کنید.

شات قهوه چیست؟

شات قهوه

  • گام اول

آب جوش را به کیسه چای اضافه کنید. و اجازه دهید حدود دو تا سه دقیقه در حالی که شیر را آماده می‌کنید خیس شود. شما تنها باید لیوان خود را تا نیمی از آب پر کنید زیرا شما به خود چای، شیر اضافه می‌کنید.

  • گام دوم

۱ تا ۲ فنجان شیر و ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری عسل را در ظرفی به آرامی گرم کنید. دقت داشته باشید شیر تا زمانی که کف می کند باید گرم (بخار پز) شود. این روند حدود سه تا پنج دقیقه طول خواهد کشید. اجازه ندهید که شیر به جوش بیاید زیرا کف را صاف کرده و طعم شیر را از بین می برد.

  • گام سوم

می‌ توانید چای خود را ریخته یا کیسه چای را خارج کنید. توجه داشته باشید که لیوان باید تا نیمه پر شود. سپس با آرامی شروع به ریختن شیر کنید. با استفاده از یک قاشق کف را جدا کنید تا بتوانید آن را روی لیوان قرار دهید و در حین پر شدن لیوان از آن استفاده کنید. بعد از اضافه کردن کف، می‌ توانید دارچین را بر روی نوشیدنی بپاشید. حالا نوشیدنی شما آماده است. این روش را می‌ توانید برای تهیه لاته با هر نوع چای یا قهوه استفاده کنید. شیر کم چرب به سرعت کف می‌ کند، در حالی که خامه سنگین بیشتر کف می‌ کند. هم چنین شیر معمولی نیز به راحتی کف می‌کند.

گرانول های قهوه

بسیاری از دستور العمل‌ ها برای نوشیدنی‌ های سرو شده در کافی‌ شاپ نیازمند استفاده از اسپرسو فوری یا پودر اسپرسو هستند تا طعم قهوه اضافه شود. در صورتی که هیچ نوع اسپرسویی در اختیار ندارید، می‌ توانید قهوه خود را جایگزین کنید. گرانول‌ های قهوه فوری بهترین جایگزین هستند زیرا به راحتی حل می‌شوند. هم چنین باید به خاطر داشته باشید که مقدار قهوه جایگزین بستگی به طعم و مزه مورد علاقه شما دارد که در نهایت شات قهوه خوری شما را پر می‌کند.

شات قهوه چیست؟

شات قهوه

چگونه می توان قهوه را به جای اسپرسو جایگزین کرد

قهوه های گرم و کف دار (کاپوچینو)، نوشیدنی های خوشمزه ای هستند که به لحاظ ظاهری نیز جذابیت دارند. قهوه های مایع از نوعی قهوه هستند که در بالای آنها شیر کف دار قرار دارد و به آنها ظاهری کف مانند می‌دهد. اگرچه دستگاه های تهیه شیر و قهوه برای خرید در دسترس هستند، اما برای سرمایه گذاری در آنها به مقدار قابل توجهی پول و فضای خالی نیاز دارید. بنابراین تهیه شیر کف دار برای قهوه در خانه را می‌توان به سادگی و با هزینه کم انجام داد. هم چنین برای این کار نیازی به تجهیزات خاصی نیست.

تهیه قهوه قطره ای یا فوری:

  • شات قهوه را با مقدار شیری که معمولاً در قهوه خود می ریزید پر کنید. لیوان نباید بیش از نیمه پر باشد.
  • درب شیشه را پیچ کنید و تقریباً به مدت ۳۰ ثانیه آن را به شدت تکان دهید، تا زمانی که کف کند.
  • درب ظرف را برداشته و ظرف را به مدت ۳۰ ثانیه درون مایکروویو قرار دهید. گرما برای تثبیت شیر ​​با کف زیاد لازم است.
  • با استفاده از یک قاشق کف را جدا کنید. سپس شیر داغ را در قهوه آماده شده بریزید.
  • کف باقی مانده را با قاشق روی قسمت بالای قهوه قرار دهید.
  • یک روش آسان برای ترکیب تهیه قهوه و شیر کف دار ترکیب شیر، شکر، قهوه فوری و آب داغ در میکسر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *